fbpx
Malé podniky v cloudu

Víte, co by měly malé podniky zvážit před přechodem do cloudu?

Diskuse o cloudu se vedou už posledních pár let velice intenzivně a o jeho výhodách se po velkých společnostech přesvědčují i malé podniky. Ty se snaží optimalizovat růst a zároveň udržet náklady pod kontrolou. Mnoho z nich reagovalo na slibné nabídky IT společností, ale s výsledky nebyly spokojeny. Proč? Kde nastala chyba? A co by měly právě malé podniky zvážit, než se rozhodnou migrovat do cloudu?

Hned na začátku by bylo určitě žádoucí si říci, že se v Čechách za malý až střední podnik považuje organizace, která má méně než 250 zaměstnanců a dosahuje obratu menšího než je 50 milionů EUR.

Takových subjektů je u nás více než 90 %. Co to znamená? Že tyto společnosti z větší části nedisponují IT týmem, který by řešil pravidelné technické požadavky a zefektivňoval tak jejich fungování a rozvoj.
Z tohoto důvodu využívají spíše externí služby. Ty ale většinou řeší jen úpravu webu, občasnou správu a akualizace na zařízeních, či přístupy a nejsou dostatečně kompetentní k tomu, aby vyhodnotily, zda je firma připravena na migraci do cloudu a zda to splní očekávání, mezi nimiž jsou flexibilita a snížení finančních nákladů.
Navíc, některé firmy se  rozhodnou migrovat do cloudu, protože je to trendy a s provozovatelem virtuálních serverů ani o vhodnosti tohoto řešení nediskutují. Pak je překvapí vysoké náklady a fakt, že cloud vlastně až tak moc nevyužívají…

Plánování je klíčové – technologie a obchod by měly být v souladu

Výhody cloudu jsou známé, aby je ale mohly menší podniky a organizace naplno využít, je třeba před migrací dat a aplikací vše pečlivě promyslet a naplánovat a projít si procesy, priority a obchodní strategii firmy. A také znát odpovědi na tyto otázky:

➢ Vyvýjíte nový produkt nebo aplikaci a potřebujete snadněji a rychleji testovat a dávat k dispozici na trh?
➢ Chcete přejít z mnoha různých úložišť na jedno centrální?
➢ Chcete zamezit přeukládání a přenášení firemních dat na soukromý hardware?

➢ Potřebujete flexibilitu?
➢ Budete spolupracovat s externím subjektem?
➢ Chcete snížit náklady?
Ano, je toho hodně, co musíte promyslet, ale díky tomu pak budete vědět, jaká data jsou klíčová a jakým způsobem budete cloud využívat.

Kdy je nejvyšší čas přejít do cloudu?

Ukládali jste data do datového centra?
Datová centra byla v určité době skvělým řešení, v současnosti ale postrádají flexibilitu, kterou nabízí cloud. Díky škálování a okamžité reakci na aktuální požadavky dostupnosti bez výpadků, můžete mít k dispozici téměř neomezené uložiště. 

Máte k dispozici svůj vlastní hardware?

To ale vyžaduje pravidelnou údržbu a nákladnou obnovu, licence a samozřejmě aktualizace. Přesto všechno v případě technického problému se může stát, že přijdete o veškerá data a jejich recovery se nepovede. Na virtuálním úložišti se vám to díky neustálým automatickým zálohám nestane.

Plánujete fúzi nebo širší spolupráci s jinou společností?

Propojení dat v tomto případě je složité. Každá firma používá jiná řešení a sladit přístupy a dostupnost je mnohdy složité. Přesunout a propojit klíčová data a aplikace v cloudu je nejrychlejší. Tým na obou stranách získá přístupy a může bez problémů pokračovat v práci.

Rozšiřujete spolupráci s externími týmy a subjekty?

Díky dostupnosti dat, které jsou uloženy na jednom místě, může váš tým fungovat ze všech koutů světa. Cloud umožňuje i nastavení úrovní  přístupu, proto se externí spolupracovníci dostanou jen k datům a aplikacím, které pro svou práci potřebují. Tímto způsobem se i snadno zamezí ztrátě klíčových dat.

Přemýšlíte o migraci do cloudu, ale nejste si jisti, zda je to pro vás vhodné řešení? Máte dotazy vašemu stávajícímu nastavení a jeho optimalizaci?

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on google
Sabrina

Sabrina

Sabrina

Sabrina

Proč používat Kubernetes

Proč (a kdy) byste měli používat Kubernetes

Kubernetes je výkonný nástroj pro automatizaci nasazení a správy kontejnerů, Kubernetes (k8’s) je další velkou vlnou v cloud computingu a …

Podcast: I nám se občas něco nepovedlo – O cloudu jinak

Cloudu se věnujeme už mnoho let a je jasné, že hlavně na začátku se při jeho nastavování občas něco nepovedlo. …

Migrace do AWS

Praktický rádce pro pochopení zásad pro migraci do AWS

Když nějaká organizace uvažuje o migraci existující aplikace do AWS, může si vybrat z šesti možností – anglicky známých jako …

Proč používat Kubernetes

Proč (a kdy) byste měli používat Kubernetes

Kubernetes je výkonný nástroj pro automatizaci nasazení a správy kontejnerů, Kubernetes (k8’s) je další velkou vlnou v cloud computingu a …

Podcast: I nám se občas něco nepovedlo – O cloudu jinak

Cloudu se věnujeme už mnoho let a je jasné, že hlavně na začátku se při jeho nastavování občas něco nepovedlo. …

lukapoman

Zanechte nám kontakt
a my vám zavoláme

Přemýšlíte o migraci do cloudu, nebo jste to už zkusili a nepovedlo se vám to podle očekávání? Ozvěte se a my vám pomůžeme…