fbpx
Malé podniky v cloudu

Víte, co by měly malé podniky zvážit před přechodem do cloudu?

Diskuse o cloudu se vedou už posledních pár let velice intenzivně a o jeho výhodách se po velkých společnostech přesvědčují i malé podniky. Ty se snaží optimalizovat růst a zároveň udržet náklady pod kontrolou. Mnoho z nich reagovalo na slibné nabídky IT společností, ale s výsledky nebyly spokojeny. Proč? Kde nastala chyba? A co by měly právě malé podniky zvážit, než se rozhodnou migrovat do cloudu?

Hned na začátku by bylo určitě žádoucí si říci, že se v Čechách za malý až střední podnik považuje organizace, která má méně než 250 zaměstnanců a dosahuje obratu menšího než je 50 milionů EUR.

Takových subjektů je u nás více než 90 %. Co to znamená? Že tyto společnosti z větší části nedisponují IT týmem, který by řešil pravidelné technické požadavky a zefektivňoval tak jejich fungování a rozvoj.
Z tohoto důvodu využívají spíše externí služby. Ty ale většinou řeší jen úpravu webu, občasnou správu a akualizace na zařízeních, či přístupy a nejsou dostatečně kompetentní k tomu, aby vyhodnotily, zda je firma připravena na migraci do cloudu a zda to splní očekávání, mezi nimiž jsou flexibilita a snížení finančních nákladů.
Navíc, některé firmy se  rozhodnou migrovat do cloudu, protože je to trendy a s provozovatelem virtuálních serverů ani o vhodnosti tohoto řešení nediskutují. Pak je překvapí vysoké náklady a fakt, že cloud vlastně až tak moc nevyužívají…

Plánování je klíčové – technologie a obchod by měly být v souladu

Výhody cloudu jsou známé, aby je ale mohly menší podniky a organizace naplno využít, je třeba před migrací dat a aplikací vše pečlivě promyslet a naplánovat a projít si procesy, priority a obchodní strategii firmy. A také znát odpovědi na tyto otázky:

➢ Vyvýjíte nový produkt nebo aplikaci a potřebujete snadněji a rychleji testovat a dávat k dispozici na trh?
➢ Chcete přejít z mnoha různých úložišť na jedno centrální?
➢ Chcete zamezit přeukládání a přenášení firemních dat na soukromý hardware?

➢ Potřebujete flexibilitu?
➢ Budete spolupracovat s externím subjektem?
➢ Chcete snížit náklady?
Ano, je toho hodně, co musíte promyslet, ale díky tomu pak budete vědět, jaká data jsou klíčová a jakým způsobem budete cloud využívat.

Kdy je nejvyšší čas přejít do cloudu?

Ukládali jste data do datového centra?
Datová centra byla v určité době skvělým řešení, v současnosti ale postrádají flexibilitu, kterou nabízí cloud. Díky škálování a okamžité reakci na aktuální požadavky dostupnosti bez výpadků, můžete mít k dispozici téměř neomezené uložiště. 

Máte k dispozici svůj vlastní hardware?

To ale vyžaduje pravidelnou údržbu a nákladnou obnovu, licence a samozřejmě aktualizace. Přesto všechno v případě technického problému se může stát, že přijdete o veškerá data a jejich recovery se nepovede. Na virtuálním úložišti se vám to díky neustálým automatickým zálohám nestane.

Plánujete fúzi nebo širší spolupráci s jinou společností?

Propojení dat v tomto případě je složité. Každá firma používá jiná řešení a sladit přístupy a dostupnost je mnohdy složité. Přesunout a propojit klíčová data a aplikace v cloudu je nejrychlejší. Tým na obou stranách získá přístupy a může bez problémů pokračovat v práci.

Rozšiřujete spolupráci s externími týmy a subjekty?

Díky dostupnosti dat, které jsou uloženy na jednom místě, může váš tým fungovat ze všech koutů světa. Cloud umožňuje i nastavení úrovní  přístupu, proto se externí spolupracovníci dostanou jen k datům a aplikacím, které pro svou práci potřebují. Tímto způsobem se i snadno zamezí ztrátě klíčových dat.

Přemýšlíte o migraci do cloudu, ale nejste si jisti, zda je to pro vás vhodné řešení? Máte dotazy vašemu stávajícímu nastavení a jeho optimalizaci?

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on google
Sabrina

Sabrina

Sabrina

Sabrina

Shipmonk – Miliardový byznys, na jehož začátku stálo rozhodnutí migrovat do AWS

Zní to jako pohádka. Z malého startupu se po čase stane firma, do které jsou investoři ochotní vložit i miliardu. Tuhle …

aws control tower

AWS Control Tower – nástroj pro centralizaci správy a zabezpečení multiaccountů

Potřebujete v cloudovém prostředí AWS spravovat více účtů, vyvíjet a testovat? Díky AWS Control Tower to zvládnete snadno. Kromě správy a …

Proč používat Kubernetes

Proč (a kdy) byste měli používat Kubernetes

Kubernetes je výkonný nástroj pro automatizaci nasazení a správy kontejnerů, Kubernetes (k8’s) je další velkou vlnou v cloud computingu a …

Shipmonk – Miliardový byznys, na jehož začátku stálo rozhodnutí migrovat do AWS

Zní to jako pohádka. Z malého startupu se po čase stane firma, do které jsou investoři ochotní vložit i miliardu. Tuhle …

aws control tower

AWS Control Tower – nástroj pro centralizaci správy a zabezpečení multiaccountů

Potřebujete v cloudovém prostředí AWS spravovat více účtů, vyvíjet a testovat? Díky AWS Control Tower to zvládnete snadno. Kromě správy a …

lukapoman

Zanechte nám kontakt
a my vám zavoláme

Přemýšlíte o migraci do cloudu, nebo jste to už zkusili a nepovedlo se vám to podle očekávání? Ozvěte se a my vám pomůžeme…