fbpx
cloud computing

Co je to cloud computing

Cloud computing patří v současnosti mezi velmi hojně využívané buzzwordy, ale málokdo vlastně ví, co znamená. Co to tedy je, jaké jsou jeho typy a výhody?

Cloud computing

Jeho definice je jednoduchá – jedná se o poskytování služeb a virtuálních serverů, ke kterým mohou uživatelé přistupovat vzdáleně pomocí internetu.

Rozhodne-li se vývojář aplikace nebo firma přejít do cloudu, znamená to, že bude využívat služeb poskytovatele cloud computingu, tedy Amazon Web Services (AWS), Microsoft Azure, GSuite … K tomu, aby ale úspěšně a bez problémů mohl do cloudu přejít a využívat všech výhod, musí si zajistit vytvoření a správu IT infrastruktury, migraci dat a aplikací.

Typy cloudu

Zatím se setkáváme se třemi typy cloudu: privátní, veřejný a hybridní. Jejich rozdíl je v tom, jak moc se na jeho správě podílí uživatel.

Privátní cloud

Může být fyzicky umístěný v místním datovém centrum společnosti, nebo se jeho hostování platí. Využívá ho pouze jedna společnost nebo organizace. Veškeré změny, služby a infrastruktura se provádějí v privátní síti a to vyžaduje i vlastní IT tým.

Veřejný cloud

Zde mluvíme o poskytovatelích cloudových služeb, které dodávají servery a úložiště virtuálně, prostřednictvím internetu. Mezi tyto poskytovatele patří právě AWS, AZURE, Google cloud nebo Oracle. Výhodou veřejného cloudu je to, že není třeba mít svůj vlastní IT tým. Mnoho poskytovatelů má certifikované technické firmy, mezi které se řadíme i my, které s nastavením, migrací dat a správou pomohou. K datům, infrastruktuře a aplikacím se uživatel dostane přes webový prohlížeč.

Hybridní cloud

Hybridní cloud je kombinací privátního a veřejného cloudu. Jejich propojení umožňuje snadnější sdílení dat a aplikací. Jeho výhoda? Na privátním cloudu se hostují důležité aplikace a data, která potřebují větší míru zabezpečení. Na veřejném jsou pak aplikace a data, která mohou využívat externí subjekty a členové týmu k práci a dalšímu sdílení.

Výhody cloud computingu

➢ Rychlost

Ať už je potřeba cokoliv změnit, upravit, testovat nebo přidávat nové verze dat a aplikací, v cloudu funguje vše rychle. Uživatel si často tyto služby zajistí sám, pokud tomu trochu rozumí, nebo mu je zajistí poskytovatel.

➢ Finanční náklady

Díky virtuálnímu úložišti není potřeba pořizovat hardware a software, držet si IT team, který by se o hardware a provoz datového centra staral. V cloudu se platí pouze za využitou kapacitu, která se podle potřeby může díky škálování neustále měnit.

➢ Produktivita a výkon

Největší poskytovatelé cloudu se denně starají o jejich provoz, zabezpečení a upgrade systémů, proto má uživatel neustále k dispozici tu nejaktuálnější verzi, může si úložiště, množství aplikací a výkon škálovat podle potřeby a spolupracovat s externími subjekty nezávisle na geografické poloze.

➢ Spolehlivost a zabezpečení

Uživatel má od poskytovatelů cloudu zajistěno díky technologiím a kontrolním prvkům to nejmodernější zabezpečení a díky zalohám i jistotu, že o svá data a aplikace nepřijde.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on google
Sabrina

Sabrina

Sabrina

Sabrina

Proč používat Kubernetes

Proč (a kdy) byste měli používat Kubernetes

Kubernetes je výkonný nástroj pro automatizaci nasazení a správy kontejnerů, Kubernetes (k8’s) je další velkou vlnou v cloud computingu a …

Podcast: I nám se občas něco nepovedlo – O cloudu jinak

Cloudu se věnujeme už mnoho let a je jasné, že hlavně na začátku se při jeho nastavování občas něco nepovedlo. …

Malé podniky v cloudu

Víte, co by měly malé podniky zvážit před přechodem do cloudu?

Diskuse o cloudu se vedou už posledních pár let velice intenzivně a o jeho výhodách se po velkých společnostech přesvědčují …

Proč používat Kubernetes

Proč (a kdy) byste měli používat Kubernetes

Kubernetes je výkonný nástroj pro automatizaci nasazení a správy kontejnerů, Kubernetes (k8’s) je další velkou vlnou v cloud computingu a …

Podcast: I nám se občas něco nepovedlo – O cloudu jinak

Cloudu se věnujeme už mnoho let a je jasné, že hlavně na začátku se při jeho nastavování občas něco nepovedlo. …

lukapoman

Zanechte nám kontakt
a my vám zavoláme

Přemýšlíte o migraci do cloudu, nebo jste to už zkusili a nepovedlo se vám to podle očekávání? Ozvěte se a my vám pomůžeme…